Ukraina sõdurid, kes osalesid Venemaa Kurski oblasti lahingutes, on kirjeldanud oma taandumist kui õudusfilmist pärinevat stseeni. BBC on saanud ulatuslikke ülestähendusi Ukraina sõduritelt, kes kirjeldavad katastroofilist taganemist, rasket tule alla sattumist ja pidevaid rünnakuid Venemaa droonide poolt.
Kurski lahingu dramaatiline lõpp
Ukraina väed, kes olid augustis tunginud Kurski oblastisse, on nüüd olnud sunnitud taganema, kaotades suure osa varem vallutatud territooriumist. Venemaa oli koondanud piirkonda umbes 70 000 sõdurit, sealhulgas hinnanguliselt 12 000 Põhja-Korea võitlejat. Lisaks kasutati parimaid drooniväeüksusi, mille hulgas oli kamikaze- ja FPV-droonid, mis kontrollisid peamisi logistilisi teid.
Sõdurid, kes andsid oma tunnistusi varjunimede all, rääkisid raskest olukorrast ja Ukraina vägede täielikust haavatavusest Venemaa järjest suureneva surve all.
Droonide ja logistika kokkuvarisemine
Sõdur varjunimega Volodymyr kirjeldas, kuidas alates 9. märtsist muutus liikumine peamisel Sudzha-Sumy teel peaaegu võimatuks, kuna Venemaa droonid jälgisid teed ööpäevaringselt. „Ühe minuti jooksul võis taevas näha kahte-kolme drooni,“ ütles ta. Sõdur lisas, et Ukraina juhtkond oli teadlik, et Venemaa püüab tee ära lõigata, kuid see tuli ikkagi üllatusena.
Sõjatehnika hävitamine ja taganemise kaos
11.märtsil teatas Maksym, et Ukraina väed üritasid veel viimases hädas peatada tee sulgemist. Ta rääkis, kuidas vaenlase FPV-droonid, mida juhtisid fiiberoptilised juhtmed (mida elektroonilised vastumeetmed ei suutnud häirida), hävitasid kümneid sõjatehnika üksusi, ummistades varustusteed.
Anton: „Katastroofiline olukord“
Sõdur Anton, kes teenis Kurski rinde staabis, kinnitas, et varustusliinid olid täielikult katkenud. „Logistika enam ei tööta – organiseeritud tarned relvade, laskemoona, toidu ja veega pole enam võimalikud,“ ütles ta. Anton ja tema kaaslased olid sunnitud linnast jalga laskma, sest droonid varitsesid ööpäevaringselt.
Dmytro: „Kõik on läbi“
Sõdur Dmytro nimetas taandumist „õudusfilmiks“. „Teed on täis sadu hävitatud autosid, soomusmasinaid ja ATV-sid. Palju haavatuid ja hukkunuid,“ kirjeldas ta olukorda. Ta rääkis ka oma isiklikust napist pääsemisest, kui nende auto jäi kinni ja droon ründas neid. Pärast kahe tunni pikkust varjumist metsas päästeti nad lõpuks.
14.märtsil teatas ta sotsiaalmeedias: „Kõik on läbi Kurski piirkonnas… operatsioon ei olnud edukas.“ Ta hindas, et augustist alates on hukkunud tuhandeid Ukraina sõdureid.
Artem: „Võitlesime nagu lõvid“
Sõdur Artem, kes sai Loknya külas lahingus haavata, oli siiski optimistlikum. Ta ütles, et Ukraina sõdurid võitlesid vapralt ja operatsioon saavutas oma eesmärgi: luua puhvertsoon, mis hoidis venelased eemal Sumyst.
Mis saab edasi?
Ukraina kindral Oleksandr Sõrskõi kinnitas, et väed on taandunud „parematesse positsioonidesse“ ja jäävad Kurskisse „nii kauaks, kui see on vajalik“.
President Volodõmõr Zelenskõi ütles, et operatsioon täitis oma eesmärgi, sundides Venemaad ümber paigutama vägesid ja leevendama survet Ukraina idaosas. Kuid küsimus jääb: millise hinnaga?
Allikad:
- BBC News
Jälgi Klikiti Facebookis, et olla kursis uusimate sõjauudistega!
https://www.facebook.com/klikit.ee