AvalehtÄri ja MajandusMaailmamajandus 2024. aasta septembris: kasv pidurdub geopoliitiliste pingete ja inflatsiooni taustal

Maailmamajandus 2024. aasta septembris: kasv pidurdub geopoliitiliste pingete ja inflatsiooni taustal

2024. aasta septembri seisuga seisab maailmamajandus endiselt silmitsi mitmete väljakutsetega, mille mõju ulatub üle maailma. Kuigi mõned peamised näitajad on stabiliseerunud, on kasvutempo jätkuvalt aeglane ja paljud riskid, sealhulgas inflatsioon, geopoliitilised pinged ja finantsstabiilsus, mõjutavad majanduskeskkonda.

Majanduskasvu aeglustumine
Maailmapanga andmetel on 2024. aasta majanduskasvuks prognoositud 2,4%, mis on üks madalamaid näitajaid viimase kolme aastakümne jooksul. Aeglane kasv on tingitud mitmest tegurist, sealhulgas Hiina majanduse pidurdumisest ja jätkuvatest geopoliitilistest konfliktidest, eriti Ukrainas ja Lähis-Idas​

Euroala majanduskasv on veelgi nõrgem, jäädes 2024. aastal alla 1%, kuna energia- ja toiduhinnad tõusevad jätkuvalt ning intressimäärad on tõstetud, et kontrollida inflatsiooni​.

Inflatsioon püsib probleemina
Kuigi inflatsioon on globaalselt stabiliseerumas, jäävad hinnasurved kõrgeks, eriti teenuste ja toiduainete sektoris. Septembriks on inflatsioon langenud 4,1% tasemele, kuid püsivalt kõrged energiahinnad ja geopoliitilised pinged võivad põhjustada uue hinnatõusu, eriti Lähis-Idas toimuva konflikti süvenemise korral​.

Geopoliitilised pinged ja mõju energiaturgudele
Lähis-Ida ja Ukraina konfliktid mõjutavad globaalseid energiaturge. Lähis-Idas suurenevad sõjalised pinged võivad nafta hinda veelgi tõsta, mis omakorda tekitab täiendavat inflatsioonisurvet. Ukrainas jätkuv sõda avaldab mõju Euroopa energiapoliitikale ja majanduskasvule, kuna riigid püüavad vähendada sõltuvust Venemaa energiavarustustest​.

Hiina majanduse aeglustumine
Hiina majanduskasv on 2024. aastal oodatust aeglasem, ulatudes 4,5%-ni. Hiina on jätkuvalt olulise tähtsusega globaalses kaubanduses, eriti arengumaadele, mis sõltuvad Hiina nõudlusest tooraine ja kaupade järele. Kui Hiina majandus peaks veelgi aeglustuma, võib see kahjustada paljude arenevate turgude majanduskasvu​.

Tugev USA dollar ja finantsriskid
USA dollari tugevnemine on raskendanud arenevate turgude olukorda, kuna nende valuutade väärtus langeb ja laenukohustused dollarites suurenevad. Rahvusvaheline valuutafond (IMF) hoiatab, et kui finantsturud muutuvad ebastabiilseks, võivad arenevad turud seista silmitsi tõsiste finantsprobleemidega​.

LOE  Kuidas Luua ja Kasvatada Brändi Nähtavust Turul

Kokkuvõte
2024. aasta septembriks seisab maailmamajandus väljakutsete ees, kus aeglustunud majanduskasv, kõrge inflatsioon ja geopoliitilised pinged loovad ebakindla keskkonna. Keskpangad on inflatsiooni kontrollimiseks intressimäärasid tõstnud, kuid liiga agressiivne rahapoliitika võib viia ülemaailmse majanduslanguseni. Poliitikakujundajad peavad säilitama tasakaalu majanduse elavdamise ja hinnastabiilsuse vahel, et vältida sügavamaid kriise.

 

Allikad: Rahvusvaheline Valuutafond (IMF)
Maailmapank
Brookings Institution

SEOTUD ARTIKLID

Jäta kommentaar

Please enter your comment!
Please enter your name here

Enim loetud