Halloween, mida peetakse 31. oktoobril, on Ameerika Ühendriikides ja mujal maailmas laialdaselt tuntud sügisene püha, mis on täis kostüüme, kõrvitsaid, maiustusi ja õudust. See on ajalooga üritus, mille traditsioonid ja tähendus on kujunenud läbi sajandite ning on rikkalikult segunenud keltide, kristlaste ja kaasaegsete tavadega.
Halloweeni Ajalugu ja Päritolu
Halloweeni juured ulatuvad tagasi vanadesse keldi traditsioonidesse, eriti nende sügisesse festivalisse Samhain. Keltide jaoks tähistas Samhain suve lõppu ja talve algust, aega, mil usuti, et maailmade piir on kõige õhem ja vaimud võivad liikuda vabalt meie seas. Seda peeti hinge rändamise ajaks, mil surnute hinged naasevad, et külastada oma kodusid.
Samuti usuti, et sellel ööl on kergem paluda head õnne tulevaks aastaks ja kaitsta ennast kurjade vaimude eest. Tolleaegsed inimesed kandsid sageli kostüüme ja tegid lõkkeid, et segada vaime ja hoida neid ohutus kauguses.
Kristluse levikuga seoti see vana püha All Saints’ Day ehk Kõigi Pühakute Päevaga, mis toimub 1. novembril. Õhtut enne seda nimetati All Hallows’ Eve’iks, mis hiljem muutus halloweeni nimeks.
Traditsioonid ja Tähistamise Tavad
Kostüümid ja Maskeraadid: Keldid uskusid, et riietumine kummituste sarnaseks segab tõelisi vaime ja hoiab neid eemale. Tänapäeval on kostüümid mitmekesistunud ja pakuvad suurepärast võimalust loovuseks. Paljudes riikides armastatakse riietuda kollideks, nõidadeks, superkangelasteks ja erinevateks popkultuuri ikoonideks.
Kõrvitsad ja Jack-o’-lanternid: Kõrvitsate koorimine ja neist laternate valmistamine on üks Halloweeni keskseid sümboleid. Tava päritolu ulatub tagasi Iirimaale, kus algselt kasutati naereid. Legendi järgi tehti Jack-o’-lanterni, et hoida kurjad vaimud kodudest eemal.
Kommid ja “Komm või pomm”: Populaarne komme, kus lapsed käivad majast majja ja koguvad maiustusi, sai alguse uskumusest, et vaimud on rahuldatud, kui neid “toidetakse”. Algusaegadel jäeti toidujäänused aknalaudadele, et pakkuda neile rahu. Tänapäeval on see muutunud laste rõõmsaks ja maiustuste täis traditsiooniks, kus paljud täiskasvanud kaunistavad oma kodu ja ootavad väikseid külalisi.
Õuduslood ja Tumedad Teemad: Halloweeniga käivad käsikäes õudusfilmid, kummitavad majad ja õudusjutud. See tava toob välja inimeste uudishimu üleloomuliku vastu, samal ajal kui ohutus ja kontrollitud hirm toovad elevust ja ühendavad inimesi selle erilise öö tähistamiseks.
Õudusfilmide Maratonid ja Kummitavad Majad: Halloween on ka ideaalne aeg filmimaratonideks, kus keskendutakse klassikalistele õudusfilmidele, näiteks “Halloween”, “Freddy Krueger” või “Poltergeist”. Paljud inimesed käivad ka spetsiaalsetes kummitamistes majades või parkides, kus luuakse õudusfilmilik atmosfäär.
Tulede ja Kaunistuste Tähtsus: Majade kaunistamine kõrvitsate, küünalde ja hirmutavate dekoratsioonidega on oluline osa Halloweenist. Eesmärgiks on luua hubane ja samas õudne õhkkond, mis kutsub üles ka teisi tähistama.
Halloweeni Tähistamine Eestis ja Maailmas
Kuigi halloween ei ole Eestis nii levinud, on selle populaarsus viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud. Kostüümipoodides ja suurtes kaubanduskeskustes on halloweeni osakonnad, samuti korraldatakse linnades rohkem kostüümiõhtuid ja õudusfilmide näitusi. Ka lapsed naudivad “komm või pomm” traditsiooni ning paljud pered kasutavad võimalust kodu kaunistada ja tähistada pimedat aega erilise õudusega.
Tänapäeva Halloween
Tänapäeval on halloween muutunud lõbusaks ajaveetmise võimaluseks, mis toob kokku nii noori kui ka vanu. See on aeg, mil inimesed lasevad fantaasial lennata, loovad unikaalseid kostüüme ja naudivad sügist loodust. Kuigi see on muutunud paljuski kommertspühaks, mis aitab kaasa näiteks kostüümide ja kaunistuste müügile, on Halloween säilitanud oma erilise koha inimeste südames ja on oodatud sündmus paljudes kultuurides.
Halloween tuletab meelde, et elu on täis müsteeriume ja lugusid, mis inspireerivad meid ka pimedas ajas leidma natuke huumorit, põnevust ja võib-olla natuke ka hirmu – täpselt nii palju, et see tooks naeratuse näole ja hoiaks meeleolu üleval.