Hiina juhtiv elektrisõidukite tootja BYD müüs teises kvartalis esimest korda rohkem sõidukeid kui Honda ja Nissan. BYD on nüüd maailma suuruselt seitsmes autotootja. Kuna odavad elektrisõidukid jõuavad maailma võtmeturgudele, on BYD Fordile kiiresti järele jõudmas.
Nõudlus taskukohaste elektrisõidukite juhtimiseks
Vastavalt MarkLines (via Nikkei), kasvas BYD uute sõidukite müük aprillist juunini 40%, 980 000-ni. Kasv oli piisav, et edestada esimest korda Jaapani Hondat ja Nissani ning tõusta maailma suuruselt seitsmendaks autotootjaks.
Suur osa BYD kasvavatest müüginumbritest on selle uskumatult soodsa hinnaga elektriautod. BYD jätkab hindade langetamist, pakkudes samal ajal välja odavamaid EV mudeleid.
Selle odavaima elektriauto Seagull hind algab Hiinas vaid 9700 dollarist (69 800 jüaani). Samal ajal on suur osa BYDi tänavusest edust tänu kasvavale välismaisele müügile.
BYD müüs väljaspool Hiinat 105 000 sõidukit, mis on ligikaudu kolm korda rohkem kui eelmisel aastal. Pärast turuletoomist peamistel turgudel, nagu Mehhiko, Brasiilia, Jaapan, Euroopa, Tai ja teised Kagu-Aasia riigid, on BYD juba juhtiv EV kaubamärk.
Kuigi ülemaailmsete autoliidrite nagu Volkswagen ja Toyota müüginumbrid langesid teises kvartalis, nägi BYD jätkuvalt suuremat nõudlust.
Toyota on ainus Jaapani autotootja, kes müüs teises kvartalis rohkem sõidukeid kui BYD, mis on terav kontrast eelmiste aastatega.

Kas BYD on Fordi sõidukite müügis esikohal?
BYD kasvav ülemaailmne kohalolek sümboliseerib autotööstuse üleminekut elektrienergiale. Kuigi Hiina juhib üleminekut, seavad paljud riigid puhtama ja jätkusuutlikuma tuleviku suunas agressiivseid elektrisõiduki eesmärke.
Kui BYDi müük kasvas Hiinas juunis 35%, siis Honda ja paljude välismaiste konkurentide müük langes kahekohalise numbriga. Ja see pole ainult Hiinas. Honda plaanib Tais tootmisvõimsust poole võrra vähendada, kus BYD on juba tõusmas turuliidriks.

BYD plaanib avada ka mitu ülemere tehast, kuna see laiendab oma ülemaailmset tootmise jalajälge.
See avas oma esimese eelmisel kuul Tais, Ungari, Brasiilia, Türgi, Mehhiko ja Pakistani tehased on töös.
Pärast Honda ja Nissani esikoha saavutamist teises kvartalis on BYD kiiresti jõudmas teistele pärandautotootjatele, sealhulgas Fordile ja Ameerika suurele kolmele.

Fordi hulgimüük jõudis teises kvartalis 1,14 miljonini, mis on veidi rohkem kui 2023. aasta teise kvartali 1,12 miljonit.
Ameerika autotootja teatas sel nädalal mitmetest uutest elektrisõidukite viivitustest, sealhulgas oma järgmise põlvkonna elektrilise pikapi lükkamisest kuni 2027. aasta teise pooleni, oodatust kaks aastat hiljem.

Ford tühistas ka plaanid oma kolmerealise elektrilise maasturiga keskenduda hübriididele, avades ukse sellistele konkurentidele nagu Kia ja Volvo, et segment üle võtta. Ettevõte teatas, et annab järgmisel aastal oma EV strateegiast põhjalikuma värskenduse.
Vahepeal kavatseb BYD laieneda Fordi territooriumile, müües sõidukeid Kanadas. Samuti on see sulgemas Mehhikos asuvat tehast, mis hakkab esimeses etapis tootma 150 000 sõidukit.

Lõpuks hakkab tehas tootma 400 000 kuni 500 000 autot, ütles BYDi Mehhiko boss. Reuters sel nädalal.
Electreki võte
Pärast seda, kui Jaapani autotootjad, nagu Honda ja Nissan, olid ühed kõige aeglasemad elektrile üleminekuks, tunnevad nad nüüd kuumust mitmel võtmeturul.
Vaatamata paljudele pealkirjadele, mis propageerivad elektriautode aeglustumist, kasvab müük endiselt, samas kui gaasimootoriga sõidukid langevad soosingust välja.
Autotootjad, kes ei ole üleminekuga sammu pidanud, kaotavad turuosa, samas kui elektrisõidukite juhid, nagu BYD ja Tesla, on tõusnud juhtivate ülemaailmsete autobrändidena.
BYD on nüüdseks maailmas suuruselt seitsmes autotootja, võrreldes eelmise aasta kümnendaga. Kas see suudab Fordist mööduda?
Ford on juba teatanud, et läheb üle väiksematele ja taskukohasematele EV-dele, kuna püüab ületada tohutuid kaotusi. Ameerika autotootja kaotas 2024. aasta esimese poole jooksul oma elektrisõidukitelt 2,5 miljardit dollarit pärast 4,7 miljardi dollari kaotamist 2023. aastal.
Vahepeal hiljutine uuring alates Roodiumi rühm leidis, et BYD teenib üle 15 000 dollari (14 300 eurot) iga ELis müüdava Seal U mudeli pealt.
Fordi tegevjuht Jim Farley on kiitnud BYDi odavaid elektrisõidukeid, nimetades Seagulli “päris kuradima heaks”. Kas see sobib BYD-ga? Või on Fordil sama saatus nagu Hondal ja Nissanil?
Kuigi BYD on enim tuntud oma odavate elektrisõidukite poolest, laiendab see kiiresti oma valikut uute pikapite, luksussõidukite ja elektriliste superautode turule jõudmisega. BYD tõi sel suvel Mehhikos turule pikapi Shark PHEV, mis konkureerib Fordi Rangeri ja Toyota Hiluxiga.