Jogurtis ja muudes kääritatud toitudes leiduvad probiootikumid võivad olla kasulikud teie soolestiku tervisele. Kuid kas probiootikumid võivad juuste kasvu soodustada?
Pole saladus, et valgurikka toidu söömine või selle olulise toitainega juuksehooldustoodete kasutamine on teie juustele kasulik. Lõppude lõpuks koosneb suurem osa juustest valgust, mida nimetatakse keratiiniks. Kuid kui soovite juuste kasvu kiirendada, peate tegema rohkem kui valkudele lootma. Alates oma juuksetüübile vastava juuksehooldusrutiini järgimisest kuni oluliste toitainetega rikaste toitude söömiseni ja stressi vähendamiseni on tervete juuste jaoks pikk ülesannete nimekiri. Lisage sellele probiootikume, kuna need võivad teie juustele kasulikud olla. Probiootikumid on enamasti tuntud oma soolestiku kasulikkuse poolest. Kuid uuringud näitavad, et probiootikumid võivad samuti aidata juuste kasvu soodustada!
Mis on probiootikumid?
Probiootikumid, mida leidub jogurtis ja muudes kääritatud toiduainetes, on elusad mikroorganismid. Vastavalt USA riikliku täiendava ja integreeriva tervise keskuse andmetele võivad need tarbimisel või kehale kandmisel pakkuda tervisele kasu. Tavaliselt on need bakterid või pärmseened ja neid nimetatakse sageli “headeks” või “sõbralikeks” bakteriteks. Seda seetõttu, et need aitavad säilitada tervislikku tasakaalu soolestikus, konkureerides kahjulike bakteritega ja toetades seedesüsteemi. Lisaks jogurtile leidub neid ka kääritatud toiduainetes nagu keefir, hapukapsas, kimchi, aga ka toidulisandites.
Kuidas probiootikumid aitavad juuste kasvu?
Cureuses avaldatud uuringu kohaselt võivad probiootikumid aidata leevendada seedetrakti probleeme ja parandada üldist tervist. Need võivad aidata ka juuste kasvu. Ajakirjas Functional Foods in Health and Disease avaldatud uuringus nägid osalejad, kes said probiootilisi toidulisandeid kaks korda päevas 12 nädala jooksul, kasulikku mõju juuste kasvule. Heliyonis avaldatud uuringus täheldati probiootikumide potentsiaalset kasu juuste tervise parandamisel, eriti kõõma ja juuste kasvu kontrolli all hoidmisel.
“Probiootikumid võivad juuste kasvu toetada mitme mehhanismi kaudu, eelkõige edendades tervislikku sise- ja väliskeskkonda, mis soodustab juuste tervist,” ütleb kosmeetik ja nahaekspert dr Jatin Mittal. Nad saavad oma panuse anda järgmiselt.
1. Soolestiku mikrobioomi tasakaalustamine
Terve soolestiku mikrobioom võib aidata seedida ja imenduda olulisi toitaineid nagu biotiin, B12-vitamiin, D-vitamiin ning mineraalid, nagu tsink ja raud, mis on juuste kasvu jaoks üliolulised. Kui soolestik on tasakaalus, imenduvad need toitained kergemini ja viiakse juuksefolliikulisse, toetades tugevamat ja kiiremat juuste kasvu.
2. Stressi vähendamine
Inimese soolestik ja aju on seotud soolestiku-aju telje kaudu. “Stress võib omada rolli juuste väljalangemisel, eriti sellistes tingimustes nagu alopeetsia areata,” ütleb dr Mittal. Probiootikumid võivad aidata reguleerida soolestiku-aju telge, mis võib vähendada stressitaset ja omakorda minimeerida stressiga seotud juuste väljalangemist.
3. Peanaha tervise parandamine
Probiootikumid võivad aidata vähendada peanaha põletikku, mis on sageli seotud selliste seisunditega nagu kõõm, seborroiline dermatiit ja muud peanaha probleemid, mis võivad juuste kasvu pärssida. Terve, vähem põletikuline peanahk loob juuksefolliikulite jaoks parema keskkonna.
4. Immuunsüsteemi tugi
Mõned juuste väljalangemise vormid, nagu alopeetsia areata, on seotud autoimmuunreaktsioonidega, mille puhul keha immuunsüsteem ründab kogemata juuksefolliikulisid. “Probiootikumid võivad tõsta üldist immuunfunktsiooni, vähendades potentsiaalselt selliste autoimmuunreaktsioonide tõenäosust,” ütleb ekspert. Toetades immuunsüsteemi, võivad probiootikumid aidata kaitsta juuksefolliikulisid keskkonnakahjustuste ja oksüdatiivse stressi eest, mis võib juuste kasvu takistada.
Kuidas kasutada probiootikume juuste kasvu jaoks?
Probiootikumide kasutamisele juuste kasvu jaoks võib läheneda mitmel erineval viisil, sealhulgas dieedi, toidulisandite ja paikse kasutamise kaudu. Siit saate teada, kuidas saate probiootikume oma juuksehooldusrutiini lisada:
1. Dieediallikad
Sööge kääritatud toite, mis on loomulikult täis probiootikume. Võite valida jogurti, eelistatavalt magustamata ja eluskultuure sisaldava, keefiri (kääritatud piimajooki), hapukapsast (kääritatud kapsast), kimchit (kääritatud köögivilju), misot (kääritatud sojaoapasta) ja tempeh’t (kääritatud sojaoad).
2. Probiootilised toidulisandid
Kui soovite toidust kaugemale minna, võite pärast arstiga konsulteerimist võtta probiootilisi toidulisandeid. “Otsige toidulisandit, millel on mitmesuguseid tüvesid, sealhulgas Lactobacillust, mida tavaliselt seostatakse soolestiku tervise ja üldise heaoluga,” soovitab ekspert. Kuid järgige toidulisandi pakendil soovitatud annust või järgige seda, mida arst ütleb.
3. Paikne probiootiline ravi
Mõned juuksehooldustooted, nagu šampoonid ja palsamid, sisaldavad probiootikume. “Need tooted on mõeldud peanaha mikrobioomi tasakaalustamiseks ja selliste probleemide lahendamiseks nagu kõõm ja põletik ning võivad seega toetada juuste kasvu,” ütleb dr Mittal. Saate luua ka lihtsa juuksemaski, kasutades probiootikumirikkaid koostisosi, nagu jogurt. Võtke tavaline, magustamata jogurt, kandke see otse peanahale ja juustele, masseerige õrnalt ja jätke see umbes 30 minutiks mõjuma. Loputage maha veega, seejärel kasutage pehmet šampooni ja palsamit. Seda DIY maski saab kasutada üks või kaks korda nädalas, et edendada peanaha tervist ja toetada juuste kasvu.
Millised on probiootikumide kasutamise kõrvalmõjud juuste kasvu jaoks?
Probiootikumid on üldiselt ohutud, kuid neil on võimalikud kõrvaltoimed.
- Paikselt kasutamisel võivad probiootikumid põhjustada kerget ärritust või allergilisi reaktsioone, eriti tundliku nahaga inimestel.
- Tarbimisel võivad mõnedel inimestel tekkida seedeprobleemid, nagu gaas või kõhulahtisus, eriti probiootikumide esmakordsel manustamisel.
Probiootikumid võivad soodustada juuste kasvu, kuid need peaksid olema osa kõikehõlmavast lähenemisviisist, mis hõlmab tasakaalustatud toitumist, õiget juuksehooldust, stressijuhtimist ja vajaduse korral põhihaiguste meditsiinilist ravi.